Blog pro hotelnictví

4 pilíře úspěchu v digitálním marketingu. Část 1: SEO

By Editor | On 27 08 2018

Pilíř 1 | Optimalizace pro vyhledávače

Autor: Rumenigo Fernandes

V prvním článku ze čtyřdílné série o 4 pilířích úspěchu v digitálním marketingu se podíváme na zásadně důležité téma, totiž optimalizaci pro vyhledávače (SEO)

SEO patří k absolutním základům úspěchu webu, protože zvyšuje počet rezervací při nejnižších nákladech na akvizici[1] (CPA) a tím pomáhá zachovat ziskovost firmy.

Nelze si nevšimnout, že společnost Google v průběhu času proměňuje podobu stránky vyhledávače s výsledky vyhledávání (SERP) s cílem vytěžit z ní co nejvyšší zisk. Nad organickými výsledky vyhledávání se zobrazuje stále více reklam, do stránky SERP se čím dál více integruje služba Google Hotel Ads a zobrazování organických výsledků vyhledávání na nižších pozicích ukazuje, že prioritou tohoto vyhledávače je reklama PPC („pay per click“). Přesto si nemyslím, že je optimalizace pro vyhledávače mrtvá – naopak zůstává stále stejně důležitá, možná snad ještě více než dříve. Ze studie realizované v roce 2018 vyplynulo, že 70 % kliknutí na odkazy ve vyhledávačích stále získávají organické výsledky[2] (viz obrázek 1a)

Toto zjištění potvrzují i vlastní údaje společnosti Bookassist. Podle dat našich partnerských hotelů pochází 38 % celkové návštěvnosti webu z organických výsledků a ty přinášejí přibližně 45 % všech rezervací a výnosů, které zprostředkováváme našim zákazníkům (viz obrázek 1b). Lze tedy s jistotou říci, že optimalizace pro vyhledávače je stále naživu a daří se jí skvěle.

Obrázek 1: (a) Data týkající se SEO převzatá ze stránky http://www.searchenginejournal.com/24-eye-popping-se-statistics/42665/ , (b) data partnerských hotelů společnosti Bookassist.

Správný přístup k SEO – SEO pyramida webových stránek určitého hotelu, který chce získat vysokou návštěvnost, udává, že se musí zobrazovat na první stránce s výsledky vyhledávání (SERP), protože většina uživatelů se totiž na další stránky vůbec nepodívá (zejména na mobilních zařízeních). Na rozdíl od reklamy PPC, která nabízí možnost si za zobrazení na první stránce zaplatit, v případě SEO uvedou vyhledávače organické odkazy na web pouze v případě, že je daný web považován za autoritativní. Vybudování pozice autoritativního webu stojí nemálo času a úsilí.

Klíčem k vytvoření autoritativního webu je pyramida SEO[3] (viz obrázek 2). Dobrá strategie SEO začíná u webu navrženého tak, aby jej dokázali snadno přečíst jak potenciální zákazníci, tak vyhledávače. Je důležité brát v potaz obě tyto cílové skupiny, protože autoritativní web charakterizuje právě možnost jeho snadného nalezení a jednoduchá navigace.

Obrázek 2: Pyramida SEO (převzato ze stránky https://seocustomer.com/how-to-use-the-seo-pyramid-strategy/)

Za druhé je nutné se zaměřit na analýzu klíčových slov a on-page optimalizaci. Klíčová slova pro hotel lze rozdělit do dvou hlavních kategorií: výrazy spojené se značkou a výrazy se značkou nespojené. Výrazy nespojené se značkou můžeme dále rozdělit podle hlavních prodejních argumentů hotelu, jako je vybavení, místní atrakce atd. Tyto různé skupiny výrazů by měly tvořit základ obsahu stránky a ten lze poté dále optimalizovat, aby vyhledávače umisťovaly váš web mezi organické výsledky.

Na třetím místě přichází budování zpětných odkazů, které zahrnuje získání zpětného odkazu z jiného relevantního webu obsahujícího klíčový výraz nebo frázi související s vaší značkou, např. „hotely blízko letiště v Dublinu“. Každý zpětný odkaz, který získáte, si lze představit jako jeden hlas pro váš web z hlediska daného výrazu. Čím více zpětných odkazů máte, tím více máte hlasů, a tím více je váš web pro daný výraz relevantní. Čím více získá váš web zpětných odkazů, tím výše ho vyhledávače umístí ve výsledcích[4].

Google nepřiznává všem zpětným odkazům stejnou váhu. Získáte-li zpětný odkaz z webu s nekvalitním obsahem nebo z webu, který není relevantní pro vaše uživatele, případně pokud si takový odkaz koupíte, budete penalizováni. Zpětné odkazy proto budujte na vysoce autoritativních webech a zaměřujte se na ty, které jsou hodnotné pro vaše zákazníky.

Za čtvrté je třeba zmínit, že sociální sítě pomáhají budovat sociální autoritu. Sociální sítě nemají přímý dopad na vaše pořadí v organickém vyhledávání na Googlu nebo v jiných vyhledávačích, přesto však dokáží vaše pořadí vylepšit[5].

Na základě principů znázorněných v SEO pyramidě si vytvořte vlastní strukturovanou a dlouhodobou strategii SEO. Vzhledem k tomu, že 70 % kliknutí stále pochází z organických výsledků, můžete touto SEO strategií výrazně snížit své akviziční náklady (CPA). To vám doporučí každý odborník na digitální marketing.

_

Rumenigo Fernandes, specialista na digitální marketing ve společnosti Bookassist (www.bookassist.com). Bookassist poskytuje mezinárodně oceněnou rezervační technologii a je celosvětovým partnerem pro hotely na poli digitálního marketingu.

Společnost Bookassist je The Direct Booking Expert™ - specialista na přímé rezervace a prémiový partner Google.

[1] https://www.searchenginejournal.com/why-seo-is-important-for-business/248101/
[2] https://neilpatel.com/blog/seo-dead/
[3] https://seocustomer.com/how-to-use-the-seo-pyramid-strategy/
[4] https://searchengineland.com/how-to-use-the-marketing-funnel-for-seo-inbound-marketing-173663
[5] https://blog.hootsuite.com/social-media-seo-experiment/


Mrak štítkůPoslední příspěvky na blogu


Novinky a tisk


bookassist - technology & online strategy for hotels

Adresa: Dlouhá 705/16, 110 00 Praha 1, Czechia
Telefon: +420 227 195 117 Fax: +420 227 195 117
Email:
Web: https://bookassist.org/cz